Jak prawidłowo dobierać kosmetyki pielęgnacyjne dla klientów salonu?

Jak prawidłowo dobierać kosmetyki pielęgnacyjne dla klientów salonu?
Autor Eryk Kwiatkowski
Eryk Kwiatkowski26 sierpnia 2023 | 9 min

W dzisiejszych czasach prawidłowa pielęgnacja skóry jest niezwykle ważna. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że codzienna higiena oraz stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych może znacząco wpłynąć na wygląd i kondycję cery. Dlatego klienci salonów kosmetycznych oczekują profesjonalnej porady i doboru preparatów, które odpowiadają potrzebom ich skóry.

Analiza potrzeb skóry klienta

Rodzaje cery

Aby prawidłowo dobrać kosmetyki pielęgnacyjne, należy najpierw przeprowadzić dogłębną analizę potrzeb skóry klienta. Podstawowym krokiem jest określenie rodzaju cery. Wyróżniamy cerę suchą, tłustą, mieszaną oraz wrażliwą. Każda z nich ma inne wymagania i problemy, które należy zidentyfikować. Cera sucha charakteryzuje się brakiem lub zmniejszoną ilością sebum, przez co skóra jest szorstka i łuszcząca się. Kosmetyki dla tego rodzaju cery powinny przede wszystkim dostarczać nawilżenia i regeneracji. Cera tłusta to skóra z nadmierną ilością sebum, która ma tendencję do przetłuszczania się i powstawania zaskórników. W jej pielęgnacji kluczowe jest stosowanie preparatów oczyszczających i matujących. Cera mieszana to połączenie partii suchej i tłustej skóry. Wymaga złożonej pielęgnacji łączącej cele nawilżające i oczyszczające. Cera wrażliwa reaguje podrażnieniami na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Kosmetyki dobieramy łagodne, niewykazujące działania drażniącego.

Problemy skórne

Oprócz rodzaju cery, istotne jest zidentyfikowanie innych problemów skórnych klienta. Mogą to być m.in. przesuszenie, podrażnienia, zaczerwienienia, rozstępy, trądzik, łojotok, zmarszczki lub oznaki starzenia się skóry. Dobór odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych powinien uwzględniać te indywidualne potrzeby i dostarczać składników aktywnych niwelujących występujące defekty. Dokładna analiza pozwoli także na wykluczenie preparatów, które mogłyby pogłębić problemy skórne klienta.

Oczekiwania klienta

Ostatnim elementem diagnozy jest poznanie oczekiwań samego klienta wobec pielęgnacji i efektów stosowanych kosmetyków. Często zgłaszane są konkretne cele, takie jak redukcja zmarszczek, rozjaśnienie przebarwień, poprawa napięcia i jędrności skóry. Rolą kosmetyczki jest dobrać preparaty, które w sposób bezpieczny i skuteczny dadzą oczekiwane rezultaty. Świadomy wybór produktów zgodny z deklaracją klienta zapewni jego satysfakcję i zaufanie do salonu.

Dobór odpowiednich kosmetyków

Kosmetyki do cery suchej

Dla cery suchej kluczowe znaczenie ma dobór kosmetyków o działaniu nawilżającym i natłuszczającym. Odpowiednie będą emulsje, kremy, balsamy, olejki i masła do ciała na bazie składników takich jak: - masło shea i oleje roślinne (arganowy, z ogórecznika, lniany) - dostarczają cennych kwasów tłuszczowych i witaminę E - hialuronian sodu - wiąże wodę w głębszych warstwach naskórka - gliceryna - skutecznie nawilża - ceramidy - regenerują barierę lipidową skóry - witamina A - pobudza do odnowy - masło kakaowe i olej kokosowy - łagodzą i natłuszczają Dobrze sprawdzą się także bogate kremy i emulsje nawilżające do ciała.

Kosmetyki do cery tłustej

W przypadku cery tłustej i mieszanej stosujemy kosmetyki o lekkich konsystencjach, które skutecznie oczyszczą skórę, złuszczą nadmiar sebum i zaskórniki oraz zmatują: - żele i pianki do mycia twarzy z kwasem salicylowym - peelingujące toniki z kwasem glikolowym i mleczkiem migdałowym - matujące kremy i fluidy na dzień z kwasem salicylowym, cynkiem i witaminą B3 - lekkie kremy bez tłuszczu na noc - maseczki z węglem, glinką, kwasem salicylowym i siarką - kosmetyki z filtrem matującym SPF Należy unikać produktów zbyt natłuszczających, gdyż mogą powodować jeszcze większe wydzielanie sebum. Stosujemy tylko delikatne, bezpieczne preparaty normalizujące wydzielanie gruczołów łojowych.

Kosmetyki do cery wrażliwej

Przy cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień kluczowe jest stosowanie preparatów łagodnych, hipoalergicznych, niewykazujących działania drażniącego: - delikatne żele oczyszczające bez SLS i SLES - kremy i emulsje nawilżające z dodatkiem alantoiny, pantenolu lub ekstraktu z kojącego rumianku - kosmetyki bez parabenów, silnych zapachów i barwników - balsamy i olejki łagodzące podrażnienia - kojące maseczki z miodu, ogórka lub owsa - filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku zamiast chemii syntetycznej Szczególną ostrożność należy zachować przy doborze peelingu, by nie podrażnić delikatnej skóry. Stosujemy tylko peelingujące mleczka enzymatyczne lub z drobinkami naturalnych składników jak pestki moreli.

Zabiegi pielęgnacyjne w salonie

Zabiegi nawilżające

Aby wzmocnić działanie kosmetyków pielęgnacyjnych, warto wykonywać w salonie kosmetycznym zabiegi nawilżające. Szczególnie polecane są dla cery suchej, odwodnionej, pozbawionej blasku. Profesjonalne zabiegi z ampułkami, koktajlami witaminowymi czy algami pobudzają skórę do regeneracji i poprawiają jej napięcie. Stosuje się okluzje parafinowe, terapie kawitacyjne i sonoforezę, by głęboko nawilżyć naskórek. Zabiegi te poprawiają mikrokrążenie i wzmacniają barierę lipidową skóry.

Zabiegi oczyszczające

Cera tłusta i mieszana wymaga regularnych zabiegów oczyszczających wykonywanych w gabinecie kosmetycznym. Oczyszczanie manualne, zastosowanie kwasów owocowych, masek seboabsorbujących, ampułek z retinolem, a także zabiegów z użyciem ultradźwięków, ozonu czy lamp LED pozwalają dogłębnie usunąć zanieczyszczenia i złuszczyć zrogowaciały naskórek. Dodatkowo matują skórę i zmniejszają wydzielanie sebum. Kuracje oczyszczające wraz z kosmetykami do pielęgnacji domowej normalizują funkcjonowanie gruczołów łojowych.

Zabiegi ujędrniające

Aby poprawić napięcie i jędrność skóry, zwłaszcza dla klientek po 30-40 roku życia, zaleca się wykonywanie profesjonalnych zabiegów ujędrniających. Oparta są one na technologiach takich jak elektrostymulacja, fale radiowe, ultradźwięki czy laser biostymulujacy. Pobudzają one fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Dobre efekty przynoszą także zabiegi z użyciem specjalistycznych preparatów i maszyn wysokich częstotliwości do mezoterapii. Regularne zabiegi ujędrniające poprawiają owal twarzy i modelują sylwetkę.

Pielęgnacja domowa

Jak prawidłowo dobierać kosmetyki pielęgnacyjne dla klientów salonu?

Odpowiednie mycie i tonizowanie

Codzienna pielęgnacja domowa jest kluczowa, by utrwalić efekty zabiegów kosmetycznych. Podstawą jest dokładne, ale delikatne oczyszczanie skóry twarzy odpowiednio dobranym do rodzaju cery żelem, pianką lub olejkiem. Należy zmywać nie tylko makijaż, ale też sebum, pot i zanieczyszczenia. Kolejnym krokiem jest tonizowanie preparatem bezalkoholowym lub z kwasem mlekowym, który wyrównuje pH skóry. Systematyczne, prawidłowe oczyszczanie i tonizowanie ułatwia późniejszą aplikację kosmetyków pielęgnacyjnych.

Stosowanie kremów i serum

Dobrane w salonie kosmetyki do pielęgnacji dziennej i nocnej powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami. Kremy nawilżające, natłuszczające, przeciwzmarszczkowe czy na noc aplikujemy na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Coraz częściej stosuje się także serum pod krem, z wyższym stężeniem składników aktywnych. Kosmetyki do pielęgnacji ciała takie jak balsamy czy masła wcieramy zawsze po kąpieli lub prysznicu na lekko wilgotną skórę. Regularne, systematyczne stosowanie preparatów pielęgnacyjnych pozwala osiągnąć zadowalające efekty i utrzymać kondycję skóry w dobrej formie.

Maseczki i peelingi

W domowej pielęgnacji bardzo ważne jest także wykonywanie maseczek i peelingów. Maseczki nawilżające, oczyszczające i regenerujące aplikujemy raz w tygodniu wieczorem na ok. 20 minut. Peeling złuszczający naskórek wykonujemy raz na 1-2 tygodnie na oczyszczoną skórę przed pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Delikatne peelingi enzymatyczne można stosować częściej, nawet 3 razy w tygodniu. Regularne peelingu i maseczki wzmocnią działanie codziennych kosmetyków.

Nowości kosmetyczne

Innowacyjne składniki

Na rynku kosmetycznym ciągle pojawiają się nowe, innowacyjne składniki o udowodnionym działaniu. Warto zapoznawać się z najnowszymi osiągnięciami i wykorzystywać je w pielęgnacji. Ostatnio dużą popularność zyskały m.in.: - kwasy z rodziny AHA i PHA - złuszczają, wygładzają i rozjaśniają skórę - peptydy - pobudzają kolagen, redukują zmarszczki - wycią

Podsumowanie

Podsumowując, profesjonalny dobór kosmetyków pielęgnacyjnych dla klientów salonu wymaga przede wszystkim dogłębnej analizy potrzeb ich skóry. Należy uwzględnić rodzaj cery, problemy skórne i oczekiwania klienta. Na tej podstawie fachowo doradzić odpowiednie preparaty do codziennej pielęgnacji i zabiegi wykonywane w salonie. Systematyczne stosowanie dobranych profesjonalnie kosmetyków, w połączeniu z zabiegami, przynosi najlepsze efekty. Warto także śledzić nowości kosmetyczne i stale poszerzać wiedzę z zakresu pielęgnacji i ingrediencji. Pozwala to zapewnić klientom salonu kompleksową, fachową poradę i satysfakcję z wyglądu ich skóry.

Najczęstsze pytania

Kosmetyki pielęgnacyjne należy wymieniać co ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie ich składniki aktywne tracą swoje właściwości, a produkt jest mniej skuteczny. Wyjątkiem są kosmetyki w opakowaniach wielodawkowych z pompką - tutaj okres użytkowania po otwarciu wynosi zwykle ok. 12 miesięcy.

Przy trądziku zaleca się kosmetyki z aktywnym składnikiem przeciwbakteryjnym (np. kwasem salicylowym), które oczyszczają skórę i zmniejszają stany zapalne. Wskazane są także zabiegi oczyszczające z fototerapią/fotodynamiczną.

Tak, pod makijaż zawsze należy nałożyć krem nawilżający lub lekki fluid. Zapobiegnie to przesuszaniu się skóry oraz poprawi aplikację i trwałość makijażu.

Kosmetyki przeciwzmarszczkowe warto wprowadzić już ok. 25-30 roku życia, kiedy skóra zaczyna tracić elastyczność. Wczesna profilaktyka anty-age opóźnia procesy starzenia się skóry.

Po zabiegach w salonie kosmetycznym przez ok. 2 dni należy stosować kosmetyki łagodzące i nawilżające, unikać sauny i solarium. To ułatwi regenerację skóry i utrwali efekty zabiegów.

5 Podobnych Artykułów

  1. Grzebień do brody: jak wybrać, używać i porównanie z innymi narzędziami do stylizacji brody - pełny przewodnik dla brodacza
  2. Fryzura surfera: Jak uzyskać plażowy look bez wyjazdu?
  3. Diamentowa twarz: Jakie fryzury podkreślą jej kształt?
  4. Jak tonować włosy? 5 trików dla idealnego efektu
  5. Jak założyć salon fryzjerski od podstaw? Poradnik dla przyszłych przedsiębiorców
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Eryk Kwiatkowski
Eryk Kwiatkowski

Cześć! Tu Eryk Kwiatkowski. Na tym blogu eksplorujemy tajniki męskiego stylu i pielęgnacji. Zanurz się w świecie modowych trendów, odkryj perfekcyjne strzyżenia i dowiedz się, jak zadbać o brodę i włosy. Wspólnie rozbijamy mity, testujemy produkty i dzielimy się sprawdzonymi technikami golenia. Gotowy na metamorfozę? Dołącz do mnie!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły