Golenie to czynność, która dla wielu mężczyzn jest nieodłączną częścią codziennej higieny i pielęgnacji. Niestety często wiąże się ona z dolegliwościami w postaci zaczerwienień, podrażnień, a nawet stanów zapalnych skóry. Warto zastanowić się, jakie są tego przyczyny i jak można zapobiegać problemom skórnym po goleniu.
Dlaczego po goleniu występuje podrażnienie skóry?
Uszkodzenie naskórka przez ostrze
Podstawowym powodem podrażnień po goleniu jest mechaniczne uszkodzenie naskórka przez ostrza maszynek i żyletek. Ostre krawędzie tnące usuwają wierzchnią warstwę skóry, naruszając naturalną barierę ochronną. W mikronacięciach gromadzą się drobnoustroje, a skóra traci wilgoć, co prowadzi do zaczerwienienia i swędzenia.
Podrażnienie przez środki nawilżające
Balsamy i pianki do golenia mogą zawierać składniki drażniące dla wrażliwej skóry. Związki zapachowe, konserwanty czy substancje zmiękczające mogą u niektórych mężczyzn wywoływać reakcje alergiczne objawiające się zaczerwienieniem i swędzeniem.
Infekcje bakteryjne i grzybicze
Drobnoustroje obecne na skórze mogą wnikać w mikronacięcia powstałe podczas golenia, wywołując stany zapalne i zakażenia. Najczęstszymi sprawcami są gronkowce, paciorkowce oraz drożdżaki z rodzaju Candida. Objawami są bolesne czyści, krostki, a także świąd i pieczenie skóry.
Jak uniknąć podrażnień po goleniu?
Stosować wysokiej jakości maszynki i ostrza
Kluczowe znaczenie ma używanie dobrychjakościowych maszynek z ostrzami ze stali nierdzewnej oraz częsta ich wymiana. Tępe ostrza powodują większe podrażnienia skóry. Warto też zainwestować w precyzyjny trymer do konturowania zarostu.
Myć skórę przed i po goleniu
Przed goleniem należy dokładnie umyć zarost, aby usunąć zalegające na skórze drobnoustroje i sebum. Po goleniu także zalecany jest delikatny prysznic, najlepiej z antybakteryjnym mydłem. Pomocny będzie żel oczyszczający z kwasem salicylowym.
Stosować balsamy i żele nawilżające
Nałożenie warstwy ochronnej z balsamu, olejku czy żelu po goleniu zabezpiecza podrażnioną skórę. Warto wybierać kosmetyki hipoalergiczne, nawilżające i łagodzące z naturalnymi składnikami jak aloes, masło shea czy olejek jojoba.
Leczenie podrażnień i zaczerwienień po goleniu
Stosowanie maści łagodzących i nawilżających
Przy podrażnieniach po goleniu dobrze sprawdzą się maści i kremy na bazie pantenolu, alantoiny czy mocznika. Działają one kojąco, przyspieszają gojenie mikrourazów i nawilżają naskórek. Można też sięgnąć po maści z antybiotykami np. mupirocyną czy neomycyną.
Zimne okłady z herbaty czarnej lub aloesu
Okładanie podrażnionych miejsc schłodzoną herbatą czarną lub aloesem zmniejsza stan zapalny i uśmierza swędzenie. Dobroczynne działanie przeciwzapalne mają taniny z herbaty oraz związki zawarte w aloesie.
Unikanie drażniących kosmetyków
W czasie gojenia się skóry po goleniu należy zrezygnować z używania perfumowanych kosmetyków. Również woda chlorowana z basenu czy mydła w płynie mogą podrażniać skórę. Pomocne będą delikatne kosmetyki hipoalergiczne bez substancji zapachowych.
Jak leczyć stany zapalne i zakażenia po goleniu?
Antybiotyki i maści przeciwbakteryjne
Przy objawach czyści i zakażeń bakteryjnych konieczne może być zastosowanie miejscowych antybiotyków (mupirocyna, retapamulina) oraz doustnych w przypadku rozleglejszych zmian. Na drobnoustroje pomocne mogą być też maści z sulfadiazyną srebra.
Preparaty przeciwgrzybicze
Grzybice skóry wymagają miejscowego stosowania imidazolowych leków przeciwgrzybiczych oraz doustnych w przypadku zajęcia większych obszarów skóry. Konieczna jest też pielęgnacja antygrzybiczna całego ciała.
Wizyta u dermatologa przy uporczywych zmianach
Gdy podrażnienia i stany zapalne nie ustępują mimo domowego leczenia, konieczna jest konsultacja z dermatologiem w celu dobrania odpowiednich preparatów. Lekarz może też wykonać posiewy w kierunku drobnoustrojów, by dobrać terapię.
Jak zapobiegać "pryszczom" po goleniu?
Dokładne oczyszczanie skóry przed goleniem
Aby zminimalizować ryzyko powstawania niesztacji po goleniu, przed przystąpieniem do tego zabiegu należy starannie oczyścić cerę żelem z kwasem salicylowym. Pomoże to usunąć zaskórniki i sebum, w którym rozwijają się bakterie.
Stosowanie płynów i żeli antybakteryjnych
Profilaktycznie można stosować kosmetyki do mycia oraz płyny po goleniu z dodatkiem składników antybakteryjnych jak chlorheksydyna czy triclosan. Ograniczą one namnażanie się drobnoustrojów w mikronacięciach skóry.
Regularna wymiana ostrzy w maszynkach
Niezmiernie istotne jest używanie zawsze ostrych ostrzy w maszynce. Tępe ostrza powodują większe podrażnienia skóry i tym samym zwiększają ryzyko powstawania niesztacji i stanów zapalnych po goleniu.
Kiedy zrezygnować z golenia i wybrać depilację?
Przy wrażliwej cerze i częstych podrażnieniach
Osoby o bardzo delikatnej i wrażliwej skórze, u których regularne golenie powoduje uporczywe podrażnienia i stany zapalne, powinny rozważyć zmianę metody usuwania zarostu na depilację woskiem lub laserem.
Gdy włoski szybko odrastają i dokuczliwe są zarosty
Mężczyźni z bujnym i szybko rosnącym zarostem mogą zdecydować się na depilację, aby zmniejszyć częstotliwość golenia i tym samym zredukować podrażnienia skóry. Depilacja spowalnia odrost włosków.
Depilacja - mniej podrażnień, wolniejszy odrost włosków
Zaletą depilacji woskiem, pastą cukrową lub laserem jest brak mechanicznych uszkodzeń skóry, mniejsze podrażnienia i powolniejszy odrost włosków. Jest to dobre rozwiązanie przy problematycznej skórze lub gdy chcemy rzadziej golić zarost.
Podsumowanie
Podrażnienia i stany zapalne po goleniu to częsty problem wielu mężczyzn. Kluczowe jest stosowanie wysokiej jakości sprzętu do golenia, delikatnych kosmetyków oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry, aby zminimalizować ryzyko powikłań. Warto obserwować reakcje skóry i w razie potrzeby skonsultować się z dermatologiem. Uporczywe zmiany mogą wymagać zmiany metody usuwania owłosienia na depilację.