Jak modelować brodę w zależności od kształtu twarzy klienta?

Jak modelować brodę w zależności od kształtu twarzy klienta?
Autor Allan Mróz
Allan Mróz13.09.2023 | 7 min.

Broda od zawsze była nieodłącznym elementem męskiego wizerunku. Co więcej, w ostatnich latach zapuszczanie zarostu przeżywa prawdziwy renesans. Nic dziwnego, że panowie chcą, aby ich broda prezentowała się jak najlepiej. Jednak nie każdy kształt i długość brody pasują do każdej twarzy. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać styl brody do indywidualnych rysów twarzy.

Dobór stylu brody do kształtu twarzy

Aby broda dobrze komponowała się z całą sylwetką twarzy i podkreślała jej zalety, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej kształt. Podstawowy podział to twarze: okrągłe, kwadratowe, trójkątne oraz prostokątne. Każda z nich wymaga nieco innego podejścia przy stylizacji brody.

Twarz okrągła

Przy twarzy okrągłej najlepiej sprawdzi się broda średniej długości lub pełna, gdyż wydłuża optycznie twarz, nadając jej bardziej męski wygląd. Krótka broda może jeszcze bardziej zaokrąglić twarz. Należy też zadbać o odpowiednie wyprofilowanie brody, aby nie była zbyt bujna na bokach.

Twarz kwadratowa

Mężczyźni z twarzą kwadratową mogą pozwolić sobie na eksperymenty z długością i stylem brody. Zwłaszcza broda średniej długości i pełna dobrze zrównoważą ostre rysy twarzy. Jednak także krótka, zadbana broda będzie dobrym wyborem.

Twarz trójkątna

Przy twarzy trójkątnej, która zwęża się ku dołowi, warto zapuścić brodę pełną lub przynajmniej średniej długości, aby optycznie poszerzyć dolną część twarzy. Krótka broda może ją jeszcze bardziej wydłużyć.

Twarz prostokątna

Mężczyźni z twarzą prostokątną, która ma wyraźnie zaznaczoną linię szczęki, mogą nosić z powodzeniem zarówno krótką, jak i dłuższą brodę. Ważne, aby dobrze zarysować kontur brody wzdłuż linii szczęki.

Modelowanie brody dla twarzy okrągłych

Strzyżenie brody krótkiej

Jeśli mężczyzna z okrągłą twarzą zdecyduje się na krótką brodę, powinna być ona starannie przystrzyżona i uformowana. Najlepszy efekt osiągnie się poprzez regularne strzyżenie zarostu na jedną długość i nadanie brodzie kształtu z lekkim zwężeniem przy końcach. Dzięki temu broda optycznie wydłuży twarz.

Zapuszczanie brody średniej długości

Broda średniej długości dobrze sprawdzi się przy twarzach okrągłych, pod warunkiem odpowiedniego wymodelowania kształtu. Należy uważać, aby broda nie była zbyt szeroka na bokach, gdyż może optycznie poszerzać twarz. Zaleca się lekkie zwężenie brody przy końcach, co wysmukli rysy twarzy.

Dobór brody pełnej dla twarzy okrągłych

Pełna broda doskonale sprawdzi się przy twarzy okrągłej, wydłużając optycznie jej kształt. Jednak trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie wymodelowanie brody, która nie powinna być zbyt szeroka i bujna na bokach. Najlepiej nadać jej lekko zwężający się ku dołowi kształt.

Stylizacja brody przy twarzy kwadratowej

Broda krótka a twarz kwadratowa

Krótka i dobrze przystrzyżona broda może świetnie podkreślić męskie rysy kwadratowej twarzy. Ważne jest jednak, aby zarysować wyraźną linię brody wzdłuż konturu twarzy. Krótka broda nie powinna być zbyt szeroka, aby nie poszerzać optycznie twarzy.

Średnia długość brody dla twarzy kwadratowych

Broda średniej długości dobrze współgra z kwadratową twarzą, łagodząc ostre rysy. Należy zadbać o wyraźne zarysowanie konturu brody oraz nadanie jej odpowiedniego kształtu poprzez lekkie zwężenie ku dołowi. To doda twarzy bardziej męskiego charakteru.

Broda pełna i zarost na twarzy kwadratowej

Pełna broda doskonale zbalansuje ostre kąty kwadratowej twarzy, nadając jej bardziej męski wygląd. Ważna jest dbałość o kształt brody - nie powinna być zbyt szeroka, a lekko zwężający się kształt dobrze wydłuży twarz. Zarost na policzkach również ładnie współgra z kwadratowymi rysami.

Modelowanie brody dla twarzy trójkątnych

Jak modelować brodę w zależności od kształtu twarzy klienta?

Krótka broda dla twarzy trójkątnej

Krótka broda nie jest najlepszym rozwiązaniem dla mężczyzn z twarzą trójkątną, gdyż może ją jeszcze bardziej wydłużyć. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki zarost, broda powinna być dobrze wymodelowana i zarysowana, aby optycznie poszerzyć twarz.

Broda średniej długości przy twarzy trójkątnej

Broda średniej długości sprawdzi się znacznie lepiej niż krótka, optycznie wypełniając dolną część twarzy. Należy nadać brodzie lekko poszerzający się ku dołowi kształt, co wizualnie wzmocni szczękę i zrównoważy proporcje twarzy.

Pełna broda dla twarzy trójkątnej

Pełna broda to najlepszy wybór dla panów z twarzą trójkątną, gdyż optycznie wypełnia dolną część twarzy, wizualnie ją poszerzając. Broda nie powinna być zbyt wąska, a lekko rozszerzająca się ku dołowi, co wyrówna proporcje twarzy i wzmocni szczękę.

Stylizacja brody przy twarzy prostokątnej

Krótka broda a twarz prostokątna

Krótka i dobrze przystrzyżona broda może bardzo korzystnie podkreślić mocną, prostokątną linię szczęki. Należy zwrócić uwagę na wyraźne zarysowanie brody wzdłuż konturu twarzy. Broda nie powinna być zbyt szeroka.

Broda średniej długości dla twarzy prostokątnej

Broda średniej długości również świetnie komponuje się z prostokątnym kształtem twarzy. Podkreśla mocną linię szczęki, dodając twarzy męskiego charakteru. Należy wymodelować brodę wzdłuż kwadratowej linii szczęki.

Modelowanie pełnej brody przy twarzy prostokątnej

Pełna broda doskonale podkreśli prostokątne rysy twarzy. Ważne jest modelowanie brody wzdłuż wyraźnej linii szczęki, dzięki czemu broda optycznie wydłuży twarz i wzmocni jej męski charakter.

Pielęgnacja brody w zależności od jej stylu

Pielęgnacja krótkiej brody

Aby krótka broda zawsze wyglądała zadbanie, wymaga regularnego, częstego strzyżenia. Dobrze mieć pod ręką trymer do precyzyjnego przycinania i modelowania kształtu brody. Warto także stosować olejek do brody, nawilżający i wzmacniający włosy.

Utrzymanie średniej długości brody

Przy brodzie średniej długości poza strzyżeniem konieczna jest codzienna pielęgnacja - czesanie i nakładanie olejku. Raz w tygodniu warto zastosować maskę regenerującą. Dobrym pomysłem są także okresowe zabiegi nawilżające w salonie brody.

Dbanie o brodę pełną

Broda pełna wymaga pieczołowitej, codziennej pielęgnacji. Oprócz czesania i olejkowania, warto stosować raz w tygodniu regenerujące maski. Dobrze także co jakiś czas wykonać nawilżające zabiegi w salonie brody, aby zachować gęstą, zdrową strukturę brody.

Podsumowanie

Podsumowując, stylizacja brody zależy przede wszystkim od indywidualnego kształtu twarzy. Krótka, średnia czy długa - każda broda może dobrze wyglądać, o ile zostanie odpowiednio dopasowana i wymodelowana. Mężczyźni z okrągłymi lub trójkątnymi twarzami powinni postawić raczej na brodę średniej lub pełnej długości. Broda krótka lepiej sprawdzi się przy twarzach kwadratowych i prostokątnych. Jednak niezależnie od długości i kształtu, kluczem jest precyzyjne modelowanie brody tak, aby podkreślała atuty urody twarzy.

Najczęstsze pytania

Do twarzy okrągłej najlepiej pasuje broda średniej długości lub pełna. Optycznie wydłuży i wysmukli okrągłe rysy.

Przy twarzy kwadratowej dobrze sprawdzą się zarówno krótka, jak i dłuższa broda. Ważne, aby podkreślić kontur twarzy.

Najlepsza dla twarzy trójkątnej będzie broda pełna lub przynajmniej średniej długości, optycznie poszerzająca dolną część twarzy.

Do twarzy prostokątnej pasują zarówno krótka, jak i dłuższa broda. Ważne, aby podkreślała wyraźną linię szczęki.

Broda wymaga codziennej pielęgnacji - czesania, olejkowania, okresowo maseczek. Krótką brodę trzeba regularnie strzyc, dłuższą - okresowo przycinać.

5 Podobnych Artykułów

  1. Grzebień do brody: jak wybrać, używać i porównanie z innymi narzędziami do stylizacji brody - pełny przewodnik dla brodacza
  2. Jak założyć salon fryzjerski od podstaw? Poradnik dla przyszłych przedsiębiorców
  3. Siwizna w brodzie – jak ją zamaskować lub zafarbować?
  4. Pielęgnacja brody i wąsów – kosmetyki i zabiegi w salonie barbera
  5. Pomada do włosów – jak dobrać najlepszą i jak jej używać?
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Allan Mróz
Allan Mróz

Cześć! Tutaj zarażam moją fascynacją groomingiem i pielęgnacją męskiego uroku. Moje wpisy to kompendium wiedzy o modzie, strzyżeniach, trendach brodowych i produktach do pielęgnacji. Razem eksplorujemy świat akcesoriów, uczymy się technik golenia i dbania o włosy. Dołącz do mojej podróży ku doskonałej prezencji!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły