Nożyczki fryzjerskie i degażówki: Kompleksowy przewodnik po wyborze, pielęgnacji i zastosowaniu w salonie fryzjerskim

Nożyczki fryzjerskie i degażówki: Kompleksowy przewodnik po wyborze, pielęgnacji i zastosowaniu w salonie fryzjerskim
Autor Gabriel Laskowska
Gabriel Laskowska03.07.2023 | 5 min.

Żaden salon nie może obejść się bez wysokiej jakości nożyczek fryzjerskich. Niezależnie od tego, czy świadczysz usługi barberskie, czy potrzebujesz ostrych nożyc na własny użytek, na efryzura.pl znajdziesz nożyczki i degażówki fryzjerskie do wszelkich zastosowań. Zapoznaj się z naszym asortymentem!

Jak wybrać nożyczki fryzjerskie?

Nożyczki fryzjerskie są bez wątpienia najważniejszym narzędziem w Twoim salonie. Biorąc pod uwagę, ile godzin dziennie będziesz ich używać i jak szybko Twoje dłonie mogą się zmęczyć, wybór odpowiednich nożyczek do salonu fryzjerskiego jest bardzo ważny.

To, na jakie nożyczki lub degażówki fryzjerskie się zdecydujesz, od stylu pracy, którą będziesz wykonywać. Czy chcesz być na bieżąco z najnowszymi trendami? Prowadzisz salon dla mężczyzn czy dla kobiet? Jaka jest grupa demograficzna Twojej klienteli? Nie masz własnego salonu i kupujesz nożyczki do włosów na własny użytek? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zdecydować, jakie nożyczki fryzjerskie warto kupić.

Twoje nożyczki do włosów powinny zawsze dobrze leżeć w dłoni. Akcesoria, z których nie korzysta się w sposób komfortowy, mogą prowadzić do zmęczenia dłoni i ryzyka wystąpienia urazów nawracających lub zespołu cieśni nadgarstka.

Nożyczki do salonu fryzjerskiego – jaki rozmiar wybrać?

Długość nożyczek barberskich mierzy się od samego czubka ostrza do końca najdłuższego otworu na palec, ale nie obejmuje podparcia palca. To, czy wybierzesz krótkie, czy długie ostrze, zależy od Twoich osobistych preferencji i rodzaju pracy, które będziesz wykonywać. Aby znaleźć idealny rozmiar, umieść nożyczki fryzjerskie na dłoni tak, aby palec dotykał podstawy kciuka. Końcówka ostrza powinna znajdować się w ostatniej części środkowego palca.

Nożyczki do strzyżenia włosów mają zwykle dłuższe ostrza, ponieważ używa się ich do podcinania włosów na grzebieniu fryzjerskim. Przez to ostrza muszą być wystarczająco długie, aby dopasować się do boku grzebienia. Zwykłe nożyczki barberskie zwykle są używane do przycinania włosów małymi partiami, w trakcie czesania lub podtrzymywania. Z tego powodu ostrza są zazwyczaj bardziej równomierne w stosunku do części rękojeści.

Fryzjer zazwyczaj przycina włosy małymi krokami – to zapewnia mu odpowiednią precyzję. W związku z tym nożyczki barberskie, których używa, muszą wystawać tylko kilka centymetrów poza palec wskazujący.

Otwory na uchwytach powinny być na tyle duże, aby palce mogły się wsuwać i wysuwać bez oporu. Dzięki temu unikniesz bolesnego tarcia, szczególnie po całym dniu pracy. Z drugiej strony, wybierając zbyt luźne otwory ryzykujesz, że możesz stracić kontrolę nad nożyczkami fryzjerskimi i upuścić je.

Nożyczki barberskie – jakie ostrze wybrać?

Nożyczki fryzjerskie i degażówki: Kompleksowy przewodnik po wyborze, pielęgnacji i zastosowaniu w salonie fryzjerskim
 

Kupujesz nożyczki do salonu fryzjerskiego? Do wyboru masz dwa rodzaje ostrza: krawędź ścięta lub krawędź wypukła.

Nożyczki fryzjerskie o ściętych krawędziach cechują się wyższą ostrością. Jak to możliwe? Nachylone w ten sposób ostrza tworzą kąt około milimetra od krawędzi, przez co nachylenie jest bardziej strome. Dzięki temu nożyczki barberskie tną dokładniej, niż byłoby to możliwe przy płaskiej krawędzi.

Wypukłe nożyczki do włosów są zaprojektowane i uformowane tak, by tylna strona ostrza formowała się w niewielki łuk. Ostrza te są precyzyjnie wyfrezowane – w tej kwestii przypominają wręcz brzytwę. Tworzy to cienką krawędź, która tnie bardzo gładko.

Nożyczki do strzyżenia włosów o wypukłych ostrzach świetnie wykonują precyzyjne cięcia, ale są droższe i delikatniejsze. Tego typu akcesoria wykonuje się ze stali nierdzewnej i są one wyraźnie cięższe niż lekkie ostrza ścięte.

Skośne nożyczki fryzjerskie są tańsze i mają niższe koszty utrzymania, ale mogą nie zapewniać tak dokładnej precyzji. Jeśli jednak potrzebujesz nożyczek do włosów na własny użytek, prawdopodobnie będą wystarczające.

Jaki uchwyt nożyczek fryzjerskich wybrać?

To, jaki rodzaj uchwytu preferujesz, jest w dużej mierze kwestią wygody i osobistych preferencji.

Tradycyjne nożyczki do strzyżenia włosów mają poręczne, symetryczne uchwyty. Jednak nie każdemu taki układ może przypaść do gustu. Świetną alternatywą są choćby nożyczki do włosów typu offset, które mają jeden uchwyt dłuższy od drugiego. Dzięki temu podczas cięcia ramię i łokieć są w niższej pozycji. Przesunięta rękojeść umożliwia lepsze wyrównanie i ustawienie ostrzy podczas użytkowania, co znacznie zmniejsza obciążenie dłoni i palców.

Nożyczki fryzjerskie semi offset są podobne do akcesoriów offset, z wyjątkiem tego, że górny uchwyt jest prosty.

Jeśli tradycyjne nożyczki lub degażówki fryzjerskie nie są dla Ciebie zbyt wygodne, warto rozejrzeć się za jednym z niestandardowych uchwytów. W ten sposób nie tylko unikniesz bólu po całym dniu pracy, ale też zmniejszysz ryzyko nabawienia się niebezpiecznych zwyrodnień stawów.

Jak dbać o nożyczki do włosów?

Twoje nożyczki do włosów są najważniejszym narzędziem w Twojej branży i ważna jest regularna konserwacja. Wszystkie nożyczki barberskie należy ostrzyć przynajmniej raz w roku. Zawsze powinieneś używać specjalistycznej ostrzałki, szczególnie jeśli masz wypukłe ostrza.

Nożyczki do salonu fryzjerskiego wymagają też regularnego czyszczenia i olejowania – jeśli to możliwe, każdego dnia. Nie używaj jednak do tego olejku do strzyżenia, ale odpowiedniego oleju nożycowego na bazie minerałów. Jeśli to możliwe, przechowuj swoje nożyczki barberskie w futerale, który ochroni je przed uszkodzeniem.

Czym są degażówki fryzjerskie?

Degażówki fryzjerskie z wyglądu przypominają zwykłe nożyczki do włosów, ale mają wiele małych ostrzy zamiast jednego. Ząbkowana struktura degażówek sprawia, że nie tną one wszystkich włosów, a tylko je przerzedzają. Dzięki nim łatwo wycieniujesz każdą fryzurę lub rozwiążesz problem zbyt gęstych włosów.

Zasadniczo im mniej zębów znajduje się na ostrzach degażówki do włosów, tym więcej włosów zostanie obciętych. Działa to też w drugą stronę – im więcej zębów na krawędziach, tym więcej właściwości cieniujących.

Jeśli chcesz wykonywać modne i nowoczesne fryzury, para dobrej jakości degażówek do włosów to podstawa Twojego salonu!

Z jakiego materiału są degażówki do salonu fryzjerskiego?

Materiał degażówek do salonu fryzjerskiego ma spore znaczenie. Niektóre materiały sprawdzają się w ich przypadku lepiej, co jest bardzo wyjątkowo ważne przy precyzyjnej pracy, jaką jest cieniowanie. Warto wybrać ostrza, które są twardsze, ponieważ lepiej trzymają się krawędzi i wymagają rzadszego ostrzenia. Chociaż praktycznie wszystkie degażówki fryzjerskie są wykonane ze specjalnej stali nierdzewnej, jej jakość może się od siebie różni.

Degażówki fryzjerskie wykonane ze słabej jakości stali nierdzewnej mogą powodować uszkodzenia zębów. Z kolei wysokiej klasy degażówki do włosów podpierają krawędź ostrza i zapobiegają uderzaniu w nią poszczególnych zębów. To nie tylko ułatwia pracę, ale także zwiększa trwałość samego narzędzia.

Chcesz uzupełnić swój salon o nowe nożyczki fryzjerskie lub degażówki do włosów? Zapoznaj się z asortymentem efryzura.pl i wybierz modele, które będą odpowiednie do Twoich potrzeb!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Grzebień do brody: jak wybrać, używać i porównanie z innymi narzędziami do stylizacji brody - pełny przewodnik dla brodacza
  2. Wyposażenie salonu fryzjerskiego – na co zwrócić uwagę przy urządzaniu lokalu?
  3. Jak wzmocnić i pobudzić porost brody? Kosmetyki i metody stymulacji
  4. Jak modelować brodę w zależności od kształtu twarzy klienta?
  5. Lakier do włosów dla mężczyzn – jaki wybrać i jak go stosować?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gabriel Laskowska
Gabriel Laskowska

Jestem Gabriel i pasja do tworzenia wyjątkowych fryzur oraz dbałości o wygląd towarzyszy mi od wielu lat. Na tej stronie znajdziecie inspiracje dotyczące top fryzur, porady dotyczące pielęgnacji włosów i brody, a także recenzje narzędzi barberskich i kosmetyków do stylizacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły