Kartacz czy szczotka do brody: Jak wybrać, używać i pielęgnować narzędzia do stylizacji brody?

Kartacz czy szczotka do brody: Jak wybrać, używać i pielęgnować narzędzia do stylizacji brody?
Autor Gabriel Laskowska
Gabriel Laskowska03.07.2023 | 6 min.

Chcesz zadbać o swoją brodę i sprawić, by zawsze wyglądała imponująco? Szczotka i kartacz do brody koniecznie powinny znaleźć się w Twojej szafce! Rozejrzyj się po naszym sklepie i zamów zestaw kartaczy oraz szczotek do brody, które spełnią Twoje oczekiwania!

Kartacz do brody a szczotka barberska – do czego służą?

Szczotka do brody i kartacz barberski spełniają podobne funkcje – służą do czesania i pielęgnowania Twojej brody. Jedyna zauważalna różnica polega na tym, że szczotka ma długą rączkę, a kartacz – nie. W pozostałych kwestiach te dwa akcesoria praktycznie niczym się od siebie nie różnią.

Szczotki do brody występują w wielu kształtach i rozmiarach. Również samo włosie może być wykonane z różnych materiałów. W związku z tym wybór odpowiedniej szczotki lub kartacza barberskiego może stanowić problem. Wyjaśnimy dokładnie, czym jest szczotka do brody, dlaczego jej potrzebujesz, jak wybrać najlepszą dla swoich potrzeb i jak właściwie jej używać, gdy już ją kupisz.

Dlaczego warto używać szczotki do brody?

Zapuszczanie wspaniale wyglądającej brody nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy się nie golić – musisz o nią dbać i stylizować ją od bardzo wczesnego etapu, a właściwie od samego początku.

Jest wiele korzyści z codziennego używania szczotki do brody. Dzięki niej możesz „wytrenować” swój zarost tak, by włosy rosły w określonym kierunku i upewnić się, że nic się nie zmieni. To dokładnie to samo, co trenowanie włosów na głowie za pomocą szczotki podczas codziennej stylizacji.

Jeśli w Twojej codziennej rutynie na stałe nie zagości kartacz do brody, zarost będzie albo nierówny, albo włosy będą skierowane w różnych kierunkach od siebie. Z pewnością nie jest to efekt, którego oczekujesz. Poświęć trochę czasu na codzienne szczotkowanie zarostu specjalną szczotką barberską, a osiągniesz zupełnie odwrotny rezultat. Twoja broda będzie miała spójny styl, który z pewnością przyciągnie wzrok.

Oprócz korzyści związanych ze stylizacją, szczotki do brody mają jeszcze inną zaletę. Kiedy szczotkujesz zarost, włosie sięga poza samą brodę – aż do samej skóry. W ten sposób szybko i łatwo usuniesz kawałki martwego naskórka i włosów, które oderwały się od reszty brody. To zarówno pomaga oczyścić twarz, jak i zmniejsza ryzyko podrażnień.

Dobry kartacz barberski może nie tylko stać się kluczowym elementem pielęgnacji Twojej brody, ale także higieny ogólnej. Dotyczy to zarówno skóry, jak i samej brody. Wysokiej jakości szczotka barberska utrzyma włosy w czystości i skutecznie pozbędzie się łupieżu.

Jak wybrać szczotkę do brody?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje kilka różnych kryteriów, na które należy zwrócić uwagę przed wyborem szczotki do brody.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na uchwyt. Trzonki szczotek barberskich mają różne kształty i rozmiary i mogą być wykonane z różnych materiałów. Tańsze modele są zwykle dostarczane z plastikowymi rączkami, natomiast te wyższej jakości z drewnianymi. Jeśli jakość jest dla Ciebie ważna, zalecamy wybór tego drugiego.

Kartacz do brody także ma rączkę, jednak jest ona krótsza. Dzięki temu akcesorium jest bardziej kompaktowe i łatwo zapakować je do podróżnej torby.

Drewniana rączka da Ci poczucie luksusu i zapewni lepszy chwyt niż plastikowy odpowiednik.

Jakie włosie powinien mieć kartacz fryzjerski?

W następnej kolejności warto spojrzeć na najważniejszy czynnik ze wszystkich: włosie. W końcu to ono będzie w rzeczywistości spełniać kluczowe funkcje szczotki do brody – stylizacja i pielęgnacja.

Włosie szczotki do brody może być wykonane z kilku różnych materiałów, ale ogólnie można je podzielić na naturalne lub syntetyczne. W efryzura.pl preferujemy naturalną drogę, a spośród niesyntetycznych materiałów najlepiej sprawdzi się włosie dzika.

Kartacz barberski z włosiem dzika jest mocny i utrzymuje jędrność skóry przez długi czas. Dzięki temu, że włosie jest w pełni naturalne, równomiernie rozprowadza naturalne i syntetyczne olejki po całej brodzie. Jeśli masz wyjątkowo napięty budżet, możesz wybrać szczotkę do brody z syntetycznym włosiem, ale o wiele lepszym wyborem będzie wariant naturalny.

Jeśli chodzi o twardość włosia, ogólna zasada dotycząca szczotek do brody brzmi: „im twardsze, tym lepsze”. Potrzebujesz włosia wystarczająco mocnego, aby panować nad swoim zarostem, nawet jeśli staje się on dłuższy i trudniejszy w utrzymaniu. Włosie dzika zapewnia doskonały poziom twardości i powinno być w stanie ujarzmić nawet najbardziej niesforną brodę. Staraj się unikać tańszych kartaczy do brody ze słabszym włosiem, które prawdopodobnie okażą się nieskuteczne w przypadku dłuższego zarostu.

Jak używać kartacza do brody?

Obsługa szczotki do brody to nie fizyka kwantowa. Jednak jest kilka kwestii, o których warto pamiętać, aby czesanie było najskuteczniejsze.

Podczas szczotkowania broda powinna być całkowicie sucha. Dlatego nie używaj szczotki barberskiej bezpośrednio po wyjściu spod prysznica. Proces powinien także odbywać się w temperaturze pokojowej. Masz długą brodę, która wymaga suszenia? Upewnij się, że zostawisz trochę czasu na jej ostygnięcie.

Na początek dokładnie wyczesz całą brodę, starając się usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły się tam zgromadzić – kurz, martwy naskórek, łupież i tak dalej. Oprócz wysokiej jakości kartacza do brody warto też zastosować tu odpowiedni olejek. Jeśli go masz, najpierw nałóż kilka kropli kosmetyku na swoje dłonie i go rozprowadź. Następnie dokładnie wmasuj olejek w brodę, zaczynając od nasady i rozprowadzając go aż po końce.

Gdy pokryjesz brodę olejkiem, zacznij ją czesać szczotką barberską. Zacznij od podstawy brody, blisko szyi i stopniowo kieruj się ku górze. Gdy to zrobisz, szczotka wchłonie i rozprowadzi olejek po całej brodzie.

Po wyszczotkowaniu całej brody i rozprowadzeniu olejku możesz przystąpić do stylizacji zarostu – w dowolny sposób. Im częściej będziesz to robić, tym łatwiej będzie Ci ułożyć brodę w pożądany kształt. Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe utrwalenie po zakończeniu stylizacji, jest to doskonały moment na nałożenie wosku do brody.

Jeśli nie masz odpowiednich kosmetyków, rozejrzyj się po naszym sklepie – znajdziesz tu zarówno olejki, jak i wosk do brody.

Jak dbać o szczotkę do brody?

Dbanie o kartacz do brody lub szczotkę barberską jest bardzo ważne. Dzięki temu dłużej zachowa ona żywotność i nie będziesz musiał często wymieniać jej na nowszy model. 

Aby szczotka do brody służyła dłużej, niezwykle ważne jest jej czyszczenie po każdym użyciu. Świetnym sposobem na to jest zanurzenie akcesorium pod ciepłą wodą, a następnie użycie szczoteczki do zębów do usunięcia zanieczyszczeń spomiędzy włosia. Pomoże to również usunąć olejek, który pozostał na szczotce barberskiej. Następnie użyj ręcznika, aby pozbyć się większości wody i pozostaw szczotkę do wyschnięcia.

Chcesz kupić wysokiej jakości szczotkę do brody lub kartacz barberski? Wszystko znajdziesz w sklepie efryzura.pl! Rozejrzyj się po naszym asortymencie i wybierz akcesoria, które będą Ci służyć przez długie lata!

5 Podobnych Artykułów:

  1. Grzebień do brody: jak wybrać, używać i porównanie z innymi narzędziami do stylizacji brody - pełny przewodnik dla brodacza
  2. Wyposażenie salonu fryzjerskiego – na co zwrócić uwagę przy urządzaniu lokalu?
  3. Jak wzmocnić i pobudzić porost brody? Kosmetyki i metody stymulacji
  4. Jak modelować brodę w zależności od kształtu twarzy klienta?
  5. Lakier do włosów dla mężczyzn – jaki wybrać i jak go stosować?
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Gabriel Laskowska
Gabriel Laskowska

Jestem Gabriel i pasja do tworzenia wyjątkowych fryzur oraz dbałości o wygląd towarzyszy mi od wielu lat. Na tej stronie znajdziecie inspiracje dotyczące top fryzur, porady dotyczące pielęgnacji włosów i brody, a także recenzje narzędzi barberskich i kosmetyków do stylizacji.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły